Bowenova technika

Bowenovu techniku jsem se učila v Bratislavě u Kataríny Koleňové

 

BT je vhodné aplikovat po úrazech svalů a zranění, v důsledku čehož se tělo rychleji regeneruje. Používáme ji rovněž preventivně kvůli celkovým podpůrným účinkům. Působení můžeme doporučit pro zlepšení činnosti vnitřních orgánů i hormonálního systému.

Technika připomíná jemné přebrnkávání svalů. Patří mezi měkké techniky, popisujeme ji jako jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání ( kůži, fasciemi, svaly a šlachami).

Tato technika působí v několika rovinách: fyzické, chemické, psychické, emocionální a hormonální. Existuje několik teorií závislých na úhlu pohledu od medicínského až po vysvětlení vycházející z orientální medicíny. Specifické body, přes které se pohyby provádějí, jsou často křižovatkou krevních a lymfatických cév s nervovými vlákny a meridiány. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní cirkulaci, dochází k mírnému dráždení nervových zakončení a ke stimulaci energerických drah. Zlepšuje se místní prokrvení a lymfatická drenáž, dochází k nastolení homeostázy, bílé krvinky čistí tělo od toxinů, v krvi se nachází více endorfinů,  uvolňují se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok „životní energie“.

Ošetření se skládá z jednotlivých pohybů přes definované body lidského těla. Všechny pohyby jsou řazeny do osvědčených postupů tzv. sérií. Mezi jednotlivými pohyby, tzv. procedurami jsou krátké asi 2 min pauzy. Ty poskytnou tělu čas pro dokonalé „zpracování“ informace a umožní mu maximální využití. Tělo na tyto impulzy reaguje relaxací a velmi často dochází k uvolnění a přerušení spirály bolesti. Upravením tj. vybalancováním „vnitřního prostředí“ může tělo uplatnit svoje vlastní hojivé a léčivé procesy

Bowenova technika se dá použít u lidí i zvířat. Pro psy se pak speciálně vyvinula tzv. Canine Touch a u koní Equine Touch.