Dornova metoda

Učila jsem se u Áji a Martina Dunových:      logoRcmaly

V říjnu 2016 jsem se po 3 letech dobrovolně vzdala statusu Doporučeného terapeuta u Andrey Dunové, z důvodu nesouhlasu s jejím způsobem vedení doporučených terapeutů, lidským přístupem a jejímu chování k doporučeným terapeutům celkově.

Po stránce terapií, jejím nárokům na naši práci a požadavkům, které na nás kladla, jsem neměla jedinou výhradu a nikdy mi nic z její strany vytknuto nebylo. Terapiím se věnuji i nadále ve stejné míře i kvalitě.

 

Dornova metoda

  • pomáhá při pohybových problémech, bolestech kloubů a zad
  • velmi účinná je při Dysplazii kyčelního kloubu (DKK), Dysplazii loketního kloubu (DLK) a vykloubení kyčelního kloubu
  • náprava je možná i u luxace (vymknutí) čéšky
  • srovnává rozdílnou délku končetin, posuny obratlů (a tím řeší výhřezy plotének), problémy se všemi klouby, vybočení páteře, ale může řešit i stavy, které s kosterním aparátem zdánlivě nemají nic společného – problémy vnitřních orgánů, neplodnost, záchvaty způsobené uskřípnutím nervu,… Musíme si uvědomit, že kost tvoří plochu pro úpon svalů, vazů i šlach a proto poloha kosti ovlivňuje funkci měkkých tkání.

 

Vždy je vhodná spolupráce s veterinárním lékařem, zhotovení RTG snímků, případně odborné veterinární ošetření – např. u akutních artrotických stavů. Zároveň je potřeba stanovit přesnou diagnózu při poúrazových stavech, onemocnění, např. selhání funkce ledvin – které se často projevuje jako selhání pohybového aparátu, apod. – viz. Kdy se nesmí provádět

 

Dornova metoda (DM)

- je forma osteopatie a je založena na srovnání kosterního aparátu, všech kostí a kloubů v těle do původní, tzn. přirozené polohy. Tělo nemůže správně fungovat, pokud je jeho základna – kostra – pokřivená. Stačí jedna posunutá kostička a tělo na to reaguje a přizpůsobuje se = dochází ke zkřivení a následným problémům a bolestem, nejen pohybovým, ale často i problémy s funkcí vnitřních orgánů a ve tkáních, tzv. fascii. Proto se při Dornově metodě vždy rovná celé tělo a ne jen místo, kde je nějaký problém. Ten problém už může být jen následek, ale jeho příčina je třeba v úplně jiné části těla. Moji lektoři a skvělí terapeuté Ája a Martin Dunovi, kteří se věnují hlavně pejskům a lidem a Zdeňka Bajková, která se věnuje převážně koním a lidem, používají přirovnání s domem. Pokud jsou u domu křivé základy a praská zeď, tak nestačí jen opravit zeď, tím se ten problém nevyřeší. Jen se zamaskuje, ale základy jsou pořád křivé a je jen otázka času kdy, kde a jaký problém vyskočí. Při Dornově metodě se pracuje jemně, volným pohybem svalů, které, když se takto zaměstnají, umožní práci s kosterním aparátem. To všechno odlišuje Dornovu metodu od mnohem známější chiropraxe, za kterou bývá, k nelibosti terapeutů DM, zaměňována. Může se – a je ideální – dělat ji preventivně. U pejska vůbec nemusí být poznat, že se schyluje k pořádnému maléru, on nám nepoví, že ho něco bolí. A když už to pak vidět je a pes začne kulhat, případně mít takové bolesti, že kňučí a naříká, tak může být pozdě.

Dornova metoda je vhodná pro všechny pejsky všech velikostí a ras a je jedno, jestli jde o rodinného miláčka, který se jde jen párkrát za den projít a jinak je na gauči, rodinného psa, který svou rodinu doprovází na výletech a dovolených a účastní se dětských her, nebo psích sportovců, kteří se buď rekreačně, nebo aktivně – případně profesionálně – věnují nějakému z mnoha psích sportů.

Co se týče psů, kteří se aktivně věnují nějakému sportu, tak většina jich do svého výkonu jde naplno a vůbec žádné ohledy na sebe neberou. Po výkonu pak problém ucítí a může je bolet. Každý z mnoha druhů psích sportů má svá specifika, při kterých je pes extrémně namáhán. U psů kteří dělají obrany a je jedno jestli čistě sportovní, nebo pracovní třeba u policie, je to především namáhání a extrémní zatížení krční páteře, u psů kteří se věnují agility a dostihových psů jsou to především končetiny atd… Navíc i během výcviku a závodů občas dochází k nehodám – nárazy do překážek, střety s figurantem,… Tohle všechno by si psovodi měli uvědomovat a věnovat zvýšenou pozornost tomu, pokud pes začne mít problémy. Pes sám si pomoci nemůže a jak říkám, pokud se věnuje své milované činnosti tak prostě vypne a vůbec se nešetří, tím pádem se problém neustále zhoršuje a prohlubuje.

Sama mám pejska, který je ve sportovním důchodu a mladého pejska, se kterým cvičím a pokud to půjde, tak bych ráda časem vyrazila i na nějaké ty závody. Tak jsem hledala možnosti jak pomoci psímu sportovci nejen, když už se nějaký problém vyskytne, ale hlavně jak úrazům a zraněním pokud možno předcházet. Lidští sportovci také pečují o své zdraví, mají různé rehabilitace, masáže,… U psů se už sice také začíná mluvit např. o strečinku před výkonem, o správné výživě a pitném režimu psího sportovce – to mají skvěle propracované např. musheři, tj. ti co závodí se psím spřežením – a různých terapiích, ale v reálu to, podle mě, zatím moc vidět není. Maximálně se pes vezme běhat ke kolu, nebo plavat. Tím příprava na výkon a péče o psa po závodech většinou končí. U koní už je péče a příprava před závodem i terapie či masáže po závodu rozšířenější, ale u psů je to, ve většině případů, zatím velká neznámá. Přitom už jsem viděla nejednoho psa, který se přímo na závodech zranil a jeho práce musela být rozhodčím ukončena protože kulhal. A už si nikdo neuvědomuje, že to vůbec nemuselo být čerstvé zranění, které si pes způsobil zrovna v tom okamžiku „na place“, ale mohl ten problém mít dlouhodoběji, jen prostě zrovna na tom závodě, ve velké zátěži, nebo špatným pohybem, se to projevilo naplno.

Dornovu metodu je vhodné dělat:

  • preventivně, aby k pohybovým problémům vůbec nedocházelo. Případný posun kostí a kloubů nemusí být na psovi na pohled poznat, ale pokud se nenavrátí do původní polohy, tak způsobí chybnou funkci svalu, pohybové problémy a bolesti a v konečné fázi artrózu
  • u psích sportovců, kteří bývají extrémně zatíženi (končetiny, krční páteř,..), nebo po úrazech spojených s výkonem – nárazy do překážek, střety s figurantem atd.
  • u psů, kteří mají pohybové problémy v důsledku úrazu nebo nehody
  • pomáhá i u onemocnění jako je DKK a DLK, luxace čéšky a úlevu může přinést i u artrózy, zde se však pracuje po odeznění akutních příznaků

 

 

Při Dornově metodě se často používá také baňkování vakuovými baňkami a to v případě, pokud je zjištěný propad obratle. V takovém případě je nutné postižené místo vyholit, případně celou páteř, pokud je problém rozsáhlejší. V zimních měsících je potom nutné pejska chránit před zimou. Ideální je mít ho uvnitř v domě nebo bytě a na venčení dávat ochranný oblek nebo vestu. Léčené místo je citlivé a pokud by došlo k prochladnutí, mohl by se problém ještě víc zhoršit. Nově se teď k baňkování používají i gumové baňky, u těch je, u velmi krátkosrstých psů, možnost baňkovat i bez vyholení. Ovšem jen pokud baňka dobře drží.

 

Dornova metoda samozřejmě není zázračná a není to všelék na všechno, ale vím a sama na sobě – už několikrát jsem se svěřila do rukou jedné z mých úžasných lektorek Zdeňky Bajkové – a na svých psech jsem si vyzkoušela, že funguje a pomáhá.

 

Navíc jsem si udělala i základní kurz Dornovy metody Plus (lidské) a Breussovy masáže, u lektorů Zuzky Prouzové a Jožky Púryho, protože se na mě čím dál častěji obrací i členové rodiny a známí, jestli bych je nemohla taky „narovnat“.

 

V červnu 2014 jsem se zúčastnila semináře Canine Touch, což je jemná doteková technika pro pejsky, která uvolňuje stres a napjaté svaly, spouští očistný proces, pomáhá obnovit správné držení těla a harmonizuje organizmus. Je to výborný doplněk a doporučuje se kombinovat s Dornovou metodou. V současné době mám Bowenovu techniku, která se používá u lidí.


img048

Novinky
  • Kurzy podzim 2023

    Právě dobíhají podzimní intenzivní kurzy základní poslušnosti a letošní úplně poslední kurz je plánovaný cca od poloviny listopadu - a… ... 

    22.10.2023

  • Kurzy jaro 2023

    Nově vypsané intenzivní kurzy základní poslušnosti, na kterých je ještě několik volných míst:  od středy 19.4. od 17 hodin od… ... 

    12.4.2023

  • Seminář příprava na výstavu

    V neděli 14.5. od 15 hodin proběhne v areálu Psí fitko ve Znojmě seminář zaměřený na přípravu na výstavu. Seminář… ... 

    4.4.2023

  • Agility ve Znojmě

    Od dubna začínáme opět s tréninkem agility a to:  sobota 15.4. od 16 hodin Trénink povede Valerie Samlíková: • má… ... 

    2.4.2023

  • Psí školka

    NOVĚ NABÍZÍM   Školka pro štěňata všech plemen od 3 do 6 měsíců ( po základním povinném očkování)   Náplň:… ... 

    16.1.2023